Chrome OS, Steam Desteğine Kavuşuyor

 Chrome OS, Steam Desteğine Kavuşuyor
Okunuyor Chrome OS, Steam Desteğine Kavuşuyor

Google, Chrome OS üzerinde Steam oyunlarının oynanabilmesi için kolları sıvadı.

Bu yılın başlarında Google cephesinde Chrome Os üzerinde Steam oyunlarının oynanması için çalışıldığı ileri sürülmüştü. Şimdi ise Chrome Os’in Steam oyunlarını nasıl çalıştıracağı ve hangi Chromebook modellerinin buna destek sunacağı ortaya çıktı. 1 yıldan uzun süredir platformun Crostini projesi adıyla da bilinen Linux uygulamaları için destek sunduğu malum. Debian tabanlı Crostini, bütün bir Linux dağıtımını bir sanal makine üzerinde çalıştırıyor. Yani geliştiricilerin masaüstü sistemde Android emülatörü çalıştırmasına benzer bir durum söz konusu.

Geçtiğimiz haftalarda ise Chromium açık kaynak kodu kullanılan ve Borealis adını taşıyan yeni bir projedeki kod değişimlerinde, projenin Chrome OS için sanal makinelerle ilgili olduğu dikkat çekti. Ubuntu tabanlı olan Borealis’in Chrome Os ile entegre olacağını düşünülüyor. Bu proje içerisinde Steam’in ön yüklü bir kopyasının olması da ayrıca dikkat çekti. Yani Steam oyunları oynayabilmek için sunulacak destekte Linux ön plana çıkıyor. Diğer taraftan Valve’nin Linux için bir uyumluluk katmanı olarak geliştirdiği Proton adlı dağıtım da yine etkin rol üstlenecek gibi gözüküyor.

Bir önceki yazımız olan Film ve Dizi izlemekten Bıkanlara: Hayata Sımsıkı Tutunmanızı Sağlayıp Hedeflerinizi Ateşleyecek 12 Netflix Belgeseli başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın