Saç Kurutma Makinesi Çalışmıyor Mu?

 Saç Kurutma Makinesi Çalışmıyor Mu?
Okunuyor Saç Kurutma Makinesi Çalışmıyor Mu?

Saç kurutma makineleri banyodan sonra kullanılan kişilerin ıslak saçla hasta olmalarını engelleyen elektronik aletlerdir. Oldukça sık kullanılan saç kurutma makineleri ıslak saçın zaralarından korumaktadır. Özellikle kış aylarında kullanılması zorunlu olan makineler kısa süre saçları kurutarak daha sağlıklı olmayı sağlamaktadır. Sinüzit ve baş ağrısı gibi birçok zararı olan ıslak saç, saç kurutma makineleri ile bu tür tehlikeler ortadan kalkmaktadır. Saç kurutma makineleri zamana ve kullanım koşullarına bağlı olarak bozulabilirler Saç Kurutma Makinesi Çalışmıyor, Ne Yapmalıyım sorununu bugün sizler için ele alacağız.

Şebeke kablosunda gerilim olup olmadığına bakılır. Gerilim yoksa hattın sigortası kontrol edilir. Gerilimi kontrol etmek için AVO metre ile ölçüm yapmak daha doğrudur. Kontrol kalemiyle ölçümde sadece faz kablosu anlaşılabilir. Nötr hattı kopuk ya da ek alınan yerde temas problemi olabilir. Bunun için ölçümlerimizi AVO metre ile yapmak daha doğrudur. Saç kurutma makinesi dar ve kapalı alanda çalıştırılıp arka gövdede bulunan hava girişi kapandı ise makine içindeki termik atar. En az 20 dakika beklenmelidir. Termik kontağı eski konumunu aldıktan sonra tekrar çalışacaktır.

Cihazın içindeki kablolarda; yerinden oynamış, çıkmış ya da kopmuş kablo görülüyorsa arıza giderilir, gerekiyorsa değiştirilir. Termik AVO metre ile kontrol edilir. Bu parçanın kontrolünde AVO metre akım geçirmelidir. Aşırı ısındığı zaman ise devreyi açmalıdır. Rezistans uçları AVO metre ile ölçülür. Herhangi bir değer göstermiyorsa kopmuştur. Yenisi ile değiştirilir. Isı anahtarı AVO metre ile kontrol edilir. Anahtar konum değiştirdiğinde AVO metrede bir değişiklik yok ise anahtar yenisi ile değiştirilir. Yüksek ısıdan kontaklar zarar görmüş olabilir.

Pervanenin saçlardan ve yabancı cisimlerden dolayı sıkışmasıyla motor dönemez. Makineyi çalıştırmaya devam ettirdiğimizde motor yanar. Yenisi ile değiştirilir. Köprü diyotlar bozulursa motora ya hiç enerji gitmez ya da direk AC gerilim gider. Buda motorun
zarar görmesine yol açar. AVO metre ile köprü diyot testi yapılır. Zarar görmüş ise yeni ile değiştirilir.

Bir önceki yazımız olan Hapisten Çıkan Türk Hacker İle Canlı Röportaj başlıklı makalemizde Instagram, instagram hacklemek ve instagram hesap hackleme canlı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın